Çocuklar İçin Ortodonti

Diş hekiminiz çocuğunuzu erken dönemde kontrol edip, dişlerin ve çenelerin nasıl geliştiğini görür ve çocuğunuz büyürken oluşabilecek değişiklikleri fark ederek sizi bilgilendirir. Bu yüzden çocuğunuzun devamlı diş kontrollerinin yapılmasını önermekteyiz.

18 yaşına kadar olan çocukluk dönemindeki ortodontik tedavileri iki aşamada incelemek mümkündür.

Koruyucu-Önleyici Ortodontik Tedavi

Çocuğunuzun ilk ortodontik muayenesi 5-6 yaşında olmalıdır. Bu ilk muayenedeki amaç:

  • Çocuklardaki çene ile ilgili bozukluları tespit edip, erken müdahale etmek
  • Yanlış yutkunma ve ağız solunumu gibi ilerde çene problemlerine sebep olacak yanlış fonksiyonların tedavisi
  • Dişlere ters kuvvetlerin gelmesi ihtimalini ortadan kaldırmaktır.

Çocuğunuz ağızdan nefes alıyorsa ve dudakları açık ise; bu bozuklukların tedavisinde ortodontist ve kulak burun boğaz uzmanın birlikte çalışması ve fonksiyonları düzeltmesi gerekir. Bu tip tedaviler değişik nefes ve kas egzersizlerinden ve bu yaş çocukların takabileceği aparetlerden oluşan bir tedavi yöntemidir.

Çocuğunuz 5-6 yaşına geldiğinde eğer bir problem gözlemlemiyorsanız bile onu bir ortodontiste götürmeniz gereklidir. Çünkü erken fark edildiği zaman bazı ortodontik problemleri çözmek daha kolaydır ve özellikle ağız solunumunun sebep olduğu çene problemlerinin oluşmasını engellemek mümkündür.

Bu dönemdeki ortodontik tedavilere “koruyucu önleyici tedavi” adı verilir.

Bazen çocuklarda, bebeklik döneminden kalmış olan yanlış yutkunma, parmak, kalem, dil emme gibi kötü alışkanlıklar mevcut olabilir. Bu kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılması için yapılan müdahalelere ise önleyici tedavi denilir.

Erken dönemde alışkanlıkların ortadan kaldırılması ile ileri dönemde iskelet yapıyı etkileyebilecek bir durum ortadan kaldırılmış olacaktır. Bu nedenle erken dönemde çocuğunuzu bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz en iyi sonucu elde etmeniz açısından oldukça önemlidir. Ortodontistiniz çocuğunuz için tedavi gerekliliği olup olmadığını değerlendirip sizin için en uygun tedavi zamanını bildirecektir.