Sıcak Tutkallar

Sıcak Tutkallar, genel olarak eva (etil vinil asetat ), poliolefin ve kauçuk bazlı olmak üzere ağırlıklı 3 tip satılır. Bunun dışında poliüretan hotmeltler de yoğun bir kullanıma sahiptir. Sıcak tutkallar ısıtıcı bir kazana konulur, burada ısı derecesine göre 120 C – 200 C derece aralığındaki sıcaklıklarla eritilerek slot veya merdane şeklinde sistemlerle yüzeylere ya püskürtülür ya da lamine edilir. Donmaya başladığında ise yüzeyleri birbirine yapıştırmış olur.

Sıcak tutkallar genel olarak boncuk ve kalıp halde olmak üzere 2 tip ambalajda üretilmektedir. Bunun yanında özellikle yüksek kullanımlar için drum lar halinde de satılmaktadır.  Müşterinin kullanım kapasitesine göre ve açılan siparişlere göre ambalaj çeşidi belirlenmektedir. Farklı ambalajlarda üretilmelerinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Sıcak tutkalların açılma süreleri ve ısınma sürelerinde bazı farklılıklar gerçekleşebilmektedir.Boncuk halde olanlar genel olarak 0.5 – 1 sn, 1-2 sn, 2-4 sn, 8-10 sn gibi makine hızına bağlı olarak çeşitli donma sürelerinde üretilir. Boncuk tutkallar saniyeler içinde donarak iki yüzeyi yapıştırırlar.

Kalıp halde olan tutkallar ise Pressure Sensitive Hotmelt ( PSA ) olarak adlandırılır. Bu ürünlerin donma süreleri yoktur, sürekli yapışkan özelliktedir. Kargo zarfı, koli bandı veya çift taraflı bantlardaki durumu göz önünde bulundurduğunuzda, bu ürün grubunun çalışma şeklini anlamamız için yardımcı örnekler olabilmektedir.

Sıcak tutkallar çubuk ve tüp biçimlerinde de müşterilere sunulmaktadır. Başta bahsettiğimiz tutkal çeşitleri daha çok büyük sıcak tutkal sistemlerinde kullanılmaktadır. Silikon tabancalarında ya da manuel el tutkal tabancalarında kullanabilmek için üretilmektedir. Yurtdışında ve Türkiye de bir çok firma tarafından bu bahsettiğimiz çubuk tutkallar üretilmektedir. Farklı renklerde, boylarda ve özelliklerde olan bu sıcak tutkal çeşitleri müşterinin isteklerine göre üretilebilmektedir. 12 mm, 15 mm ve Dünyada sadece Power Adhesive firmasında üretilen 43 mm sıcak tutkallar vardır. Kullanıcıların çoğu 12 ve 15 mm tutkallar kullanırken, 43 mm tutkallar hem fiyat performans olarak avantajlı hem de hızlı üretim kapasitesiyle büyük üreticilere de hitap etmektedir.

Bu bahsettiğimiz çubuk tutkalların uygulanabilmeleri için çeşitli silikon tabancaları ve tutkal tabancaları mevcuttur. Büyük sıcak tutkal sistemlerine karşın daha az maliyetli ve kullanımı daha kolay olmasıyla birlikte müşterilerin ilgi odağında olmaya devam etmektedir. Sabit ısılı , termostat ayarlı ve kullanıcının belirli sıcaklıklar aralığında sıcaklığı ayarlayabildiği manuel uygulama sistemleri mevcuttur. Manuel ve pnömatik ( hava basınçlı) olmak üzere çeşitleri olan tutkal tabancaları farklı seçeneklerde ve yapılarda olabildiği gibi müşterinin isteğine göre üretim hatlarına da entegre edilebilmektedir. 12 mm sıcak tutkalları uygulayabilmek için uygun tutkal tabancaları bulunmaktadır. Müşteriler bu sayede istediği gibi sıcak tutkallarını uygulayabilmektedir. 15 mm tutkallar için uygulama tabancaları mevcuttur bu sayede müşteri 15 mm tutkalları istediği sıcaklıklarda yüzeylere uygulayabilir.43 mm tutkallar için olan tutkal tabancaları daha profesyonel ve hızlı hatlar için uygundur. Pnömatik ve manuel olmak üzere çeşitleri bulunmakla birlikte farklı ek aparatlarıyla tüm hatlara uygun hale getirilebilmektedir.

Bir çok sektörde farklı ürünlerde ve farklı şekillerde kullanılan sıcak tutkallar farklı kürleşme özellikler , farklı kimyasal yapıları sayesinde bir çok çeşitten oluşmaktadır. Kullanacağımız üretim sahalarında uygulanacak ürünlerinin özelliklerinin çok ama çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Ürünlerle birebir reaksiyona gireceği için istenmeyen durumlar ve ya beklenmeyen durumların oluşması istenmemektedir. Çalışılan ortamın sıcaklığına dair bir çok özellik önemlidir. Bundan dolayı gereken testler yapıldıktan sonra uygulamaya geçilmelidir. Bahsedilen testler arasında çekme , bükme , sıcak ve soğuk testler gibi birçok test yapılması gerekir.

Sıcak tutkallar hotmelt olarakta bilinmektedir ve termoplastik yapıştırıcı şeklinde bulunur ve şekilleri silindirik çubuk ya da farklı ölçülere göre dizayn edilebilmektedir. Kullanılacak tutkal tabancaların haznelerine göre ya da sıcak tutkalın ısıtıldığı bölgenin şekline göre üretilmiş ve dizayn edilebilmektedir. Bu sıcak tutkal tabancaları üretim de ya da üretim son kısmında ürünü tamamlamak için kullanılabilmektedir. Kullanıcı ne kadar mekanik tetiğe güç uygularsa tabancanın ısıttığı tutkalı istediği bölgeye uygulayabilir.

Ayarlanabilir sıcaklıklara sahip olabilmektedir fakat ısıtılmış nozzle başlığından çıkan tutkal insanın cildine büyük ölçüde zarar verebilir. Tutkalın tabancanın içerisinde eritilmesi makinenin gücüne ve mekanik yapısına bağlıdır. Bundan dolayı müşterilerin önceden gelen isteklerinin incelenmesi ve ihtiyaçların belirlenmesiyle farklı farklı tutkal tabancaları üretilmiştir. Farklı özellik ve görünüşte olan sıcak tutkal tabancaları bir çok çeşide sahiptir. Sıcak tutkal yapıştırıcıları çizgi ve spray olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Bu çözümlerden dolayı zanaatkarlar ve hobi olarak uğraşanlar arasında popülerdir. Bunun yanı sıra büyük üretim sektörlerine de hitap etmektedir. Daha fazla üretim kapasitesine sahip olan , hava basınç kontrollü ve zamanlayıcıya sahip olması gibi bir çok özelliğe sahip 12 mm , 15 mm ve 43 mm tutkal tabancaları ile büyük üretim sahalarına ve firmalarına uzun yıllardır hizmet vermektedir.

Tutkal uygulamalarıyla ilgili olarak kullanıldığı sektörlerin genişliği ve üretim için sunduğu avantajlardan dolayı tercih edilmektedir. Çeşitli malzemelerin birbirine yapıştırılmasında kullanılan maddeye tutkal , yapıştırma işlemine tutkallama denir. Merdane,sprey , rulo ile sıcak ve soğuk uygulamalar yapılamabilmektedir.Sıcak tutkal ve soğuk tutkal olmak üzere farklı çeşitleri bulunmaktadır ve kullanıcılar yapıcakları işlerin içeriklerine göre tercihlerini yapmaktadırlar.