Sıcak Tutkal Sistemleri

Sıcak tutkal sistemleri, bir çok endüstriyel sektörde kullanılan ve hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkan ürünlerin üretiminde,ambalajlanmasında,tasarlanmasında ve korunmasında uygulanan aplikasyon sistemleridir. Uygulama şekilleri olarak farklı yöntemleri olan bu sistemlerde tutkallar çizgi, nokta, sprey ve laminasyon işlemleri gibi bir çok yöntemle endüstriyel sistemlerde uygulanabilmektedir. Büyük kazanlı sistemlerden küçük silikon tabancalarına kadar bir çok şekilde kullanılabilmektedir. Sıcak tutkal sistemlerine solvent, solventsiz ve hotmelt gibi bir çok ürün koyularak ısıtılmaları sayesinde sistemlerin içerisinde hava kanalları ve mekanik aksam sayesinde kullanıcı istediği yüzeye ve ya alana tutkal uygulamaları gerçekleştirebilmektedir.

Granül,yastık ve ya çubuk şeklinde olmak üzere bir çok formasyonu olan tutkalların uygun olduğu sistemlere göre seçilerek kullanımları gerçekleştirilebilmektedir. Bu sistemlerde kullanılan bir çok tutkal çeşidi vardır bunlar; poliüretan, polyamid, EVA vb. çeşitlerle devam etmektedir. Dünya ve Türkiye genelinde poliüretan tutkal daha çok kullanılmaktadır. Büyük sıcak tutkal sistemleri farklı kazan kapasiteleriyle müşterilere üretim kapasitelerine ve hızlarına göre farklı seçenekler sunmaktadır. Dünyada bu büyük sistemlerin bir çok üreticisi bulunmaktadır ve bu sektörün temeli gün geçtikçe daha da gelişmektedir.

Robotech,nordson,meler,volco melton,preo gibi firmalar dünya genelinde bu sistemlerin öncülüğünü yapmaktadır. İlk olarak 1960 ların sonlarına doğru geliştirilmeye başlayan bu sistemler güncel ihtiyaçlarla ve müşteri istekleriyle gün geçtikçe kendini geliştirerek farklı sektörlerde kullanıcıların üretimini güçlendiren ve gün geçtikçe vazgeçilemez bir noktaya gelmektedir.Bu sistemlere entegre olabilen bir çok sistem parçasının olabilmesi ve istenilen her ortama uyumu gerçekleştirilebildiğinden firmalara da müşteri odaklı çalışabilme imkanı sağlamaktadır. Hava kabloları, tutkal uygulama hortumları, o-ringler, pompa sistemi , kazan bölümü ve izolasyon parçalarıyla makineler kullanıma hazır duruma gelmektedir. Sıcak tutkal sistemlerinin ayarlanabilir sıcaklık değerleri, ayarlanabilir basınç özellikleriyle istenildiği gibi hazırlanabilir.

Kullanılan tutkal çeşitleri arasında en çok tercih edilen poliüretan hotmelt yapıştırıcılarıdır. Çevreye uyumlu ve insan sağlığını tehdit etmeye bu ürünler tutkal sistemlerinde kullanılmaktadır. Gıda sektörlerin kullanılan hotmelt tutkalların gıdaya uygunluk belgeleri taraflarca kontrol edilerek ve istenilen her koşula uygun olduğu belirlendikten sonra gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Bir çok endüstri ve sektör hızlı teknoloji gelişi ve endüstri 4.0 çalışmalarına hazırlıklarıyla daha otomasyonlu sistemlere yönelmektedir. Bundan dolayı sıcak tutkal sistemlerinin de buna adaptasyonunu gerçekleştirilmesi ve müşteriye avantajlarını devam ettirmesi gerekmektedir. Otomasyonlu ve hızlı akışın gerçekleştiği endüstriyel sistemlerde PLC uygulamaları ve boy kontrol üniteleriyle herhangi bir makine düzeneğine ve ya sisteme eklenebilir hale gelebilmektedir.

Türkiyede sıcak tutkal sistemlerinin başında robotech,nordson,meler,preo gibi firmalar gelmektedir. Uzun yıllardır yapıştırı sektörü içinde oldukları için müşteri ulaşılabilirliği ve marka değeri sağlamış firmalar arasında gelmektedirler. Farklı tasarım şekilleri ve farklı sistem olanaklarıyla müşterilere seçenekler oluşturmaktadırlar. Teknik servis ve yedek parça desteğiyle uzun yıllardır hizmetlerini sürdürmektedirler. Yerli olarak üretim yapılmamasıyla birlikte yurtdışı partnerlik anlaşmalarıyla faaliyetlerini sürdürmektedirler.

Makinelerin parçaları kullanıma bağlı olarak bir süre sonra bozulma , aşınma ve ya çalışamaz hale gelmektedir. Bir çok sıcak tutkal sistemleri ısıyla çalışmaktadır ve zaman geçtikçe tutkalın vizkozitesi ve kullanım kapasitesine bağlı olarak sorunlar çıkarabilmektedir. Bu noktada müşterilere teknik servis desteği ve yedek parça tedariği sağlamak birinci öncelik olmaktadır.

Sıcak tutkal sistemlerini içerisinde belli bir sıcaklıkta ısıtılan tutkalın hortum aracılığıyla uygulama kafasına gönderilmesi ve orada modül sayesinde el tabancasıyla ve ya otomatik ayarlanmış sistemlerle uygulama yüzeylerine uygulama yapılabilmektedir. Tutkal sistemlerinde kullanılan 2 çeşit pompa çeşidi vardır; pnömatik ve dişli pompa. Pompaların çalışma şekli temelde aynı olsa da gerçekleşen aksiyonlar ve iş kapasiteleri aynı düzeyde değildir. Yeni nesil sıcak tutkal sistemlerinde daha çok hava basıncı temelli pnömatik pompalar kullanılmaktadır.

Sisteme giren havayla birlikte tutkal haznesinde sıcaklıktan dolayı kullanıma hazır hale gelmiş hotmelti pompa yardımıyla hortuma aktarılmasını sağlamaktadır. Pompanın içerisinde bulunan sızdırmaz parçalarla birlikte hava-basınç dengesi sağlanarak kullanıcı tarafından ayarlanan düzeyde ve seviyede tutkal aktarımı yapar.

Sıcak tutkal sistemlerinde kullanılan yapıştırıcıların tarihçesi milattan önceki tarihlere dayanmaktadır. Reçine bazlı doğal yapıştırıcılarla ev eşyalarının kırılın bölgelerinin onarılması için kullanıldığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Günümüzde kullanılan tutkal ve hotmeltlerin gelişimi son 100 yıla dayanmaktadır. Kullanılan tutkalın uygulandığı bölgeye yapışması bir çok değişkeni ve farklı reaksiyonları içermektedir.

Yapışma fiziksel olarak tutkalın,küçük gözeneklerin içine nüfuz etmesiyle ve ya kimyasal reaksiyon mekanizmalarıyla oluşabilir.Farklı yapıdaki malzemeler birbirleriyle sıcak tutkal sayesinde yapıştırılabilir. Örneğin; alüminyum-kağıt, demir-odun , kumaş-kağıt vb. bir çok yüzey tutkalların farklı özellikleri sayesinde birbirleriyle yapıştırılabilmektedir. Endüstriyel sistemlerde ve hızlı hatlarda kullanılan sıcak tutkal sistemleri müşterilerin üretimlerine ve ürün geliştirmelerine uygun bir şekilde hızla devam etmektedir.

Hayatımızın bir çok yerinde kullandığımız tutkal yapıştırıcı malzemeleri günlük yaşantımızı çok kolaylaştırmaktadır. İnsan sağlığına uyumlu olması hayatımızın bir çok bölümünde kullanabiliyor olmamıza neden olmaktadır. Hobi uygulamalarından büyük endüstriyel sistemli fabrikalara kadar bir çok yerde kullanılmaktadır. Bu da günümüzde tutkal malzemesinin fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Uzun süre kullanılabilen sıcak tutkal sistemlerinin kullanım kılavuzuna uyulduğu takdirde çok uzun yıllar müşteriye hizmet verebilmektedir. Büyük tutkal sistemlerinde maliyetler çok yüksek olduğu için alternatif çözümler hem globalde hem de Türkiye de geliştirilmeye başlanmıştır.

Sıcak tutkal sistemlerinin yoğunlukta kullanıldığı sektörler ; paketleme,otomotiv,mobilya,gıda,çocuk bezi,sağlık,tekstil,bakım ve onarım,elektronik vb. bir çok sektörde sıcak tutkallar kullanılmaktadır. Tutkalların kullanımları müşterinin isteklerine göre farklılık gösterebilmektedir. Paketleme sektöründe müşteri düz çizgi şeklinde uygulama yapmak isterken, mobilya sektöründe hava basıncı sayesinde gerçekleşen spray uygulamalarına yönelinebilmektedir. Sıcak tutkal sistemlerinin bakımları çok önemlidir. Kullanıcılara verilen kullanım talimatları ve kılavuzlarına uyulduğu takdirde uzun süre hizmet verebilmektedir fakat teknik servislerinin ve bakımların yapılması bu sistemler için önemlidir. Sıcak tutkal sistemlerinin temizleğinin sağlanabilmesi için farklı temizleme malzemleri de mevcuttur. Tutkal sistemlerinde kullanılan hortum ve kazan temizliklerinin sağlar.

Piston pompa ve dişli pompa olmak üzere iki çeşit sıcak tutkal sistem pompası vardır. Çalışma mekanizmaları ve uygulama alanları farklılık göstermektedir. Yeni sistemler geliştirildikçe bu yan parçalarının da gelişmektedir. Sıcak tutkal sistemlerinin ana kartları sistemin beynini oluşturmaktadır. İstenilen konfigirasyona göre ayarlanabilmeyi sağlamaktadır. Isı değerleri ayarlanabilmektedir, basınç değerleri , parçaların ayrı ayrı sıcaklık değerleri ayarlanabilmektedir. Müşteriler Sıcak tutkal sistemlerini makinelerine entegre ederek kendi üretimlerine uygun hale getirebilmektedir.

Tutkal sistemlerinde bulunan birden fazla çıkışlar sayesinde bulunan çıkışlara göre hortumlar bağlanarak istenilen yüzeylere istenildiği kadar tutkal atımı ve üretim gerçekleştirilebilmektedir. Sıcak tutkal sistemlerinin kazanlarına granül, yastık ve ya çubuk şeklinde tutkallar atılarak uygulanacak maddenin toleransına uyumlu sıcaklıklara göre ayarlanabilmektedir.

RBS Kimya olarak Hotmelt Uygulama sistemleri ve Hotmelt yapıştırıcılar üzerine bir çok sektöre uzun yıllardır hizmet vermekteyiz.RBS Kimya olarak deneyimlerimizi endüstriyel sektörlere çözüm odaklı yaklaşarak müşterilerimize her zaman doğru ve geliştirici çözümler sunmayı hedeflemekteyiz.

Müşterilerimize faaliyet gösterdikleri sektöre göre uyumlu hotmelt ürünleri tedarik etmek ve ürünlerle ilgili teknik destek sağlayarak destek vermekteyiz.Firma olarak Hotmelt sistemleri tedariğimiz ve çözüm ortaklıklarımızla birlikte çalışma alanlarımızdaki  iş olanaklarını güçlendirmekteyiz.Bununla birlikte güçlü teknik servis ağımızla müşterilerimize 7/24 teknik destek ve bakım olanakları sağlamaktayız.15 yıllık sektörel tecrübemize Power Adhesives firmasıyla iş birliğimizi ekleyerek faaliyet alanlarımızı geliştirmeye ve büyütmeye devam ediyoruz.

İngiltere merkezli olan Power Adhesives firması dünya genelinde tutkal sektöründe söz sahibi olan bir firmadır ve alışıla gelmiş Hotmelt sistemlerinde farklı olarak fiyat/performans noktasında yüksek, kullanıcıların kullanım olanakları açısından da avantajlar sağlayarak müşterilere farklı çözümler sunmaktadır.Power Adhesive Türkiye Distribütörü olan RBS Kimya Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinde gelişmeleri takip edip,faaliyetlerini sürdürerek hızla büyümektedir.

RBS Kimya olarak sıcak tutkal makineleri ve güçlü stoğuyla müşterilerimizin teknik servis ve bakım ihtiyaçlarını karşılamak için 7/24 faaliyet göstermeye devam ediyoruz. Tecrübeli bakım ekimizle hızla gelişmekte olan sektörel gelişmeleri yakalayıp müşterilerimize avantajlı ve çözüm odaklı yaklaşımımıza devam etmekteyiz.

Hızla büyüyen gıda sektörü ve ambalaj sektörleriyle üreticiler daha çok müşteriye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu yüzden gelen siparişleri karşılayabilmek için hızlı üretim hatlarına daha fazla yönelmektedirler. Bu sistemleri sıcak tutkal sistemleriyle sağlayabilmektedirler. Üretimi yapılacak malzemelere uyumlu hotmeltler ile birlikte üretimlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Farklı hammaddelere sahip farklı yapılara sahip tutkalların teknik özelliklerine uygun olarak üretimde kulanılmaktadır. Tutkalların sınıflandırılması farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir, sınıflandırılma şu şekilde gerçekleştirilir ; Uygulama ve katılaşma özelliklerine, kimyasal bileşimlerine ve elde edildikleri kaynaklara , Yapıştırıldıkları malzemeye , son kullanım yerine göre sınıflandırılmaları yapılabilmektedir. Tutkalla yapıştırmadaki amaç iki maddeyi birbirine en güçlü şekilde biraraya getirerek , iki yüzeyi birbirine bağlanmasını sağlar.

Bu yapışmanın en uygun şeklini oluşturmaktadır. Genelde ara yüzey boyunca iki farklı madde arasındaki etkileşim (yapışma-adezyon) , maddelerin özelliklerine bağlı olarak fiziksel ve ya kimyasal bağlanma ile gerçekleşebilir. Tutkallar kullanılarak iki yüzey ortasında güçlü ve dayanıklı bir birleştirmenin sağlanabilmesi için önemli bazı kriterler vardır; Yapıştırılması istenilen yüzeylerde çözüneilen tutkal kullanılmalıdır , seçilen yapıştırıcı , yapıştırılacak malzeme ile kovalent bağ yapması gerekmektedir, kullanılacak tutkal yüzeylerde kolayca yayılabilmelidir,Tutkalların vizkozitesi kontrol edilip ürünlere uygunluğu belirlenmelidir. Farklı sıcaklık değerlerinde gerçekleştirilen denemelerle uygulama yapılacak ürünle girdiği tepkimeyle orantılı olarak uygun sıcaklık ve uygulama yöntemleri belirlenmektedir.

Sıcak tutkal sistemlerinin yedek parçalarının tedariği müşteriler için çok önemlidir, bakım zamanlarında makinelerin bakımı için gerekli olan parçaların tamirinin yapılması gerekir ve er ürünün garantisi ve teknik destek servisi müşteri memnuniyeti için önem arz etmektedir.

Power adhesive firmasının bir çok sektöre özel olarak ürettiği tutkalla mevcuttur ve sektörel olarak müşterilere avantajlar ve faydalar sağlamaktadır. Power adhesive firmasının özel olarak ürettiği tutkalların kullanılabildiği sektörler ; beton yapıştırıcıları , paketleme yapıştırıcıları , alçıpan yapıştırıcıları, yatak yapıştırıcıları, kalıp yapıştırıcıları , mobilya yapıştırıcıları , elektrik teçhizat yapıştırıcıları , Kompozit yapıştırıcıları vb. bir çok sektöre farklı yapıştırıcılar sunmaktadırlar. Türkiye piyasasına yeni açılan bu sektörleri Türkiye de geliştirmeye ve hızla büyütmeye devam eden RBS Kimya çalışmalarına devam etmektedir.