Sıcak Tutkal Sistemleri Yedek Parçaları

Sıcak tutkal makineleri bir çok üretim alanında kullanılmaktadır. Farklı çeşitlerde olan bu sistemleri kullanan kullanıcıların üretimlerinde önemli bir yeri kaplamaktadır. Bu sistemlerde kullanılan farklı türde tutkallarda vardır. Tutkalların teknik özellikleri ( vizkoziteleri , kaynama noktaları , sünme noktaları, kırılma noktaları vb.) farklılıklar gösterebilir ve buna göre de tutkal sistemlerinde farklı ayarlamalar yapılabilmektedir. Bu ayarlamalar tutkalın daha verimli kullanılabilmesine ve istenilen şekilde yapışma sağlayabilmesi için önemlidir. Hepsinden de önemli olan bu sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmasının sağlanması gerekmektedir. Kullanıcı kaynaklı ya da sistem kaynaklı doğan çeşitli sorunlar oluşabilmektedir.

Bu sorunların en kısa zamanda çözüme kavuşturulması ve üretimin aksamaması sistem tedarikçilerinin ve teknik servislerin ilk kuralıdır. En başta sistem kurulduğunda sistemi kullanacak kullanıcılara sistemlerin tüm detayları anlatılır ve istenilen değerler ayarlanır ve ayarlanan değerlerin nasıl ayarlandığıyla ilgili genel bir sistem eğitimi verilmektedir. Eğitimler verildikten sonra sistem kullanılmaya başlanabilir ve üretim için aktif hale getirilebilir.

Kullanıcıların verilen eğitimleri iyi anlayıp sistemleri kullanmaya başlamaları ileride çıkabilecek sorunları ve arızaları daha minumum maliyetle çözebilmelerine ya da hiç sorun yaşamamalarını sağlayacaktır. Sıcak tutkal sistemlerinde genellikle çıkan sorunlar ve sıcak tutkal makineleri için yedek parça ihtiyaçları sistemlerin hortumlarında,kartlarında ya da kazanlarında oluşabilecek sorunlardan kaynaklı olmaktadır. Bu sorunların çözümleri için teknik servis ve yedek parça hizmetlerine başvurulmaktadır. Bu sistemlerde kullanılan tutkalların, sistem içerisinde sıcak bir şekilde unutulmasından kaynaklı olarak içerisinde kazanın yanmasıyla farklı bir bakım çalışması yapılması gerekebilmektedir.

Yedek parçaların kullanımı sadece tutkal sistemlerinde yaşanılan sorunlarda başvurulmamaktadır. Sıcak tutkal sistemlerinin geliştirilmesinde de kullanılabilmektedir. Örneğin üretim kapasitesini arttırmak için farklı sisteme uyumlu parçalar eklenebilmektedir. Uygulamayı geliştirmek içinde farklı eklemeler ve geliştirilmeler yapılabilmektedir.

Yedek parçaları oluşturan parçaları şöyle sıralayabiliriz; Nozullar, Modüller , Tabancalar , Isıtıcı Hortumlar , Solenoid valfler , Filtreler , Isıtıcılar ve sensörler , Rekorlar , Pompa tamir takımları , Temizleyici iğneler , Konnektörler , elektronik kartlar, Termostat ,Regülatörler gibi bir çok parçayı kapsamaktadır.

Nozullar, çıkış ucu anlamına gelen bir terimdir. Sıcak tutkal sistemlerinde nozullar kulanılmaktadır. Isıtılan tutkalın basınçla oradan da uygulanılacak yüzeye iletilmesini sağlamaktadır. Sıcak eriyik tutkalın yönünü kontrol etmeye yarar ve sıvı giriş çıkışı basıncını değiştirmekte kullanılmaktadır.

Modüller, Sıcak tutkal sistemlerinin bağlandığı basınçlı hava sistemi sayesinde sıcak eriyik tutkalın nozulla ulaştırılmasını sağlamaktadır.

Tabancalar, tutkal sistemlerinde sıcak eriyik tutkalın istenilen bölgeye uygulanmasını sağlayan ve ister manuel bir şekilde ister otomasyonlu sistemlere entegre edilerek otomasyonlu sistemlerde kullanılabilmektedir.

Hortumlar, Sıcak tutkal sistemlerinin kazanlarında ısıyla birlikte sıvı hale getirilmiş tutkalların ısıtıcılı hortumlarla birlikte tabancalara aktarımı sağlanmaktadır. Hortumlar diğer kısımlardan farklı sıcaklıklarda ayarlanabilir ve tutkalın yapısal özelliklerine göre istenilen değerlere hazır hale getirilebilir.

Bir çok parçadan oluşan sıcak tutkal sistemlerinin yedek parçaları bu ürünlerin herhangi bir arıza yapmaları sonucunda tamir ve bakıma alınması sırasında ürünün durumuna bağlı olarak ya yeni ürünle değiştirilebilir ya da tamiri yapıldıktan sonra müşteriye garanti kapsamında tekrar verilebilmektedir.

Günümüz iş hayatında ve ya günlük yaşantımızda teknolojininde hızla gelişmesiyle doğru orantılı olarak müşteriler aldıkları ürünlerde herhangi bir sorun yaşadıklarında hemen gereken işlemlerin yapılmasını istemektedir. Bundan dolayı da firmalar sattıkları ürünlerle alakalı yedek parça stokları ve teknik ekipler bünyelerinde bulundurmaları gerekmektedir. Bu sayede müşterilere istedikleri hizmeti sunabilmektedirler. Sıcak tutkal sistemlerinin bir çok parçası vardır. Farklı sorunlar karşısında farklı parçalara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu yüzden güçlü bir yedek parça stoğuyla müşterilere hizmet vermek önemli bir esastır.