Şanzıman Onarımı

Şanzıman veya vites kutusu, baskı balata (kavrama) yolu ile motordan aldığı hareketi istenilen tork değerinde şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır. Motorlu aracı sürerken motor devri istenmeyen yüksek ya da alçak seviyelere ulaşabilir. Yüksek devir gereksiz fazla yakıt, alçak devir istop etme tehlikesi demektir. Şanzıman motorun işlevini daha ferah, tehlikesiz, ve ekonomik yerine getirebilmesi için gereklidir. Motoru zorlamadan tekerleklerin devir hızının kademeli olarak yükseltilmesi ya da alçaltılması işleminde şanzıman sürücünün işini kolaylaştırır ve genellikle vites kolu ile ulaşılıp idare edilir.

Genel olarak manuel sistemden bir çalışma işlemi anlatılırsa, vites kolu üzerinde yapılan herhangi bir seçim, dişlilerin hareketi esnasında çıkış miline bağlanır. Yapısında bir değiştirme mekanizması bulunmaktadır. Halat ya da çubuklarla vites koluna bağlanmaktadır. Vites üzerinde yapılan değişiklik, değiştirme mekanizması üzerindeki iki eksen arasındaki değişikliği sağlar. Kollardan birisi sağa sola hareket imkânı sağlarken, bir tanesi de ileri geri bir değiştirme mekanizması sunmaktadır. Vites kolundaki değişiklik ile birlikte manuel araçlarda manşon değiştirme mekanizmasından işlevi alır ve diğer vitese geçer.

Yapısal olarak şanzıman alüminyum bir muhafazaya sahiptir. Muhafazanın iç kısmında bilyeler, sekromeçler, vites hilalleri, miller ve dişliler yer almaktadır. Klasik tipte bir şanzıman motordan almış olduğu gücü, volan ile baskı arasında debriyaj balatasının sıkılması ile güç alır. Gücün artması ya da azalması halinde vites değişikliği işlemi gerçekleşir.

Menü