Foundrytec,Tutkalın montaj tutkalı yerine kullanılmasından farklı olarak üretime yardımcı olabilecek başka bir uzman sistemdir.
Erimiş metali,içindeki karmaşık deliklerin yaratacağı şekilde dökmek mümkündür.Örneğin bir araba motoru alın;Yağ ve soğutma suyu için tüm delikleri delmek mümkün değildir.Bunun yerine,bir “boşluk tutucu” oluşturulur.Sıvı metal soğutulduğunda ve tekrar katı hale geldiğinde,”boşluk tutucu” kolayca çıkarılmalıdır,böylece oluşacak boşluğun arkasında kalarak sistemi destekler.
Foundrytec Kullanma Nedenleri
-Hızlı kullanım:Kum çekirdeği taşınmadan ve ya metal dökülmeden önce su bazlı yapıştırıcılar tamamen kurumalıdır;Foundrytec hızlı bir şekilde mukavemeti sağlar.
-Gaz Çıkışı: Erimiş metal döküldüğünde,yapıştırıcıyı siyah kömür benzeri maddeye çevirir.Bu işlem gerçekleştiği sırada hiçbir gazın serbest bırakılmaması önemlidir çünkü bu tür gazlar katı metalde kabarcıklar oluşturabilir.
-Kül İçeriği: Tutkal erimiş metal tamamen tepkimeye girdiğinde mümkün olduğunca az malzeme bırakmalıdır,böylece kum çekirdeği ve diğer tüm malzemeler tamamen ve kolayca kalıptan çıkarılabilir.
-Isı direnci: Foundrytec 705 ve 708,EVA yerine poliamid üzerine kuruludur;bu,onlara kum çekirdeğinin daha ince kısımlarının bağlanmasını sağlayan daha yüksek bir erime noktası sağlar.Kum çok iyi bir termal izolatördür ve normalde EVA yapıştırıcılrı,metal şeklini korumak için yeterli mukavemete ulaşana kadar eriyemez ancak kum çekirdeği çok ince olduğunda,EVA çok erken eriyebilir.PA tutkalının kullanılması gerekliliğide budur.